Термінологічний словник
Сайт: | Навчально-інформаційний портал ВП НУБіП України "Ніжинський агротехнічний інститут" |
Курс: | Міжнародна економіка |
Книга: | Термінологічний словник |
Надруковано: | Гість |
Дата: | субота 23 листопад 2024 |
Абсолютна перевага - здатність країни виробляти товари і послуги більш ефективно, з меншими витратами ресурсів порівняно з іншими країнами.
Автаркія - самодостатня економіка, зорієнтована у своєму розвитку лише на внутрішні можливості, ізольована від світового ринку та міжнародної конкуренції.
Адвалерне мито - мито, встановлюване у відсотках до митної вартості товарів, що імпортуються чи експортуються.
Активний торговельний баланс - перевищення експорту країни над її імпортом.
Антиглобалізм - форма радикального протесту проти глобалізації та встановлення нового світового порядку.
Антидемпінгове мито - мито, яким обкладаються товари, ввезені в країну за цінами, нижчими, ніж ціни внутрішнього ринку країни - експортера.
Арбітраж - операція, яка передбачає купівлю валюти (товару, цінних паперів) на одному ринку, її негайний продаж на іншому ринку і одержання прибутку як різниці між ціною купівлі і ціною продажу.
Бартер - експортно-імпортна операція з обміну певної кількості одного або декількох товарів на еквівалентну за вартістю (ціною) кількість інших товарів.
Брудне плавання - курсоутворення за активних інтервенцій центрального банку на валютному ринку.
Валова міграція - сукупна міграція, сумарне число осіб, які прибули в країну і вибули з неї за певний період часу.
Валюта - будь-який платіжний засіб, використовуваний для міжнародних розрахунків, грошова одиниця країни.
Валютна монополія - виключне право держави на здійснення операцій з іноземною валютою, золотом та іншими валютними цінностями.
Валютне застереження - умова торговельних, кредитних та інших міжнародних угод, що забезпечує страхування кредиторів та експортерів від ризику курсових втрат.
Валютний демпінг - експорт товарів і послуг за нижчими від світових цінами з країн зі знеціненою валютою до країн зі стійкою валютою з метою одержання курсового прибутку.
Валютний кліринг - міжурядові угоди про обов'язковий залік взаємних міжнародних вимог і зобов'язань.
Валютний коридор - встановлені межі коливань валютного курсу, які держава зобов'язується підтримувати.
Валютний курс - ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни.
Валютний ризик - ризик втрат, пов'язаний зі зміною зі зміною курсу іноземної валюти щодо національної.
Валютний союз - об'єднання країн, які встановили межі взаємних коливань курсів своїх національних валют.
Валютні інтервенції - операції центрального банку з купівлі (продажу) іноземної валюти з метою впливу на обмінний курс національної валюти.
Валютні обмеження - урядові заходи з регламентації операцій з валютами інших держав.
Валютні резерви - централізовані запаси іноземної валюти, золота та міжнародних платіжних засобів, що слугують для покриття дефіциту платіжного балансу, здійснення платежів по міжнародних розрахунках.
Вашингтонський консенсус - макроекономічна політика, яка вимагає виконання 10 рекомендацій: підтримка фіскальної дисципліни (мінімальний дефіцит бюджету); пріоритетність у державних видатках охорони здоров'я, освіти й інфраструктури; зниження граничних ставок оподаткування; лібералізація фінансових ринків для підтримки реальної процентної ставки по кредитах на низькому рівні; вільний обмінний курс національної валюти; лібералізація зовнішньої торгівлі (в основному за рахунок зниження ставок імпортного мита); зниження обмежень для прямих іноземних інвестицій; приватизація; дерегулювання економіки; захист прав власності.
Велика відкрита економіка - національна економіка, експорт та імпорт якої становлять значну частку відповідних світових показників.
Виграш від торгівлі - економічний ефект, який отримують країни-учасниці міжнародної торгівлі, коли кожна з них спеціалізується на торгівлі тим товаром, у виробництві якого має порівняльну перевагу.
Відкрита економіка - національна економіка, пов'язана з економіками інших країн потоками експорту, імпорту та фінансових операцій.
Вільна економічна зона - частина національної економіки зі спеціальним правовим режимом економічної діяльності національних та іноземних підприємницьких структур, в межах якого держава встановлює спрощену процедуру реєстрації та функціонування господарських одиниць, систему пільг щодо оподаткування, кредитування, субсидування та орендної плати.
Внутрішня субсидія - державна грошова виплата, спрямована на підтримку національних виробників імпортоконкуруючих товарів та побічну дискримінацію імпорту на внутрішньому ринку.
Втеча капіталу - стихійне нерегульоване, легальне або нелегальне переміщення резидентами країни капіталу за кордон з метою надійнішого і вигіднішого вкладення, уникнення експропріації, оподаткування, втрат від інфляції.
Втеча умів - міжнародна міграція висококваліфікованих кадрів.
ГАТТ - Генеральна угода про торгівлю та тарифи - багатостороння міжнародна угода про основні принципи, норми і правила взаємної торгівлі країн-учасниць (1947-1994 рр.).
Генеральна торгівля - обсяг зовнішньоторгового обороту країни з врахуванням вартості транзитних товарів.
Глобалізація - процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції та уніфікації.
Глобалізація світової економіки - процес підвищення ступеня інтегративності національних економік, їх взаємозалежності до такої міри, коли дії одного з суб'єктів світової економіки зачіпають інтереси всіх (або багатьох) інших (тобто набувають глобального характеру).
Глобальні проблеми людства - проблеми, що стосуються всіх країн світу і вирішення яких можливе лише в результаті спільних дій світового співтовариства (війни, екологія, забезпеченість продовольством, космос і Світовий океан, охорона здоров'я, демографія та ін.).
Гнучкий (плаваючий) валютний курс - курс валюти, який вільно змінюється під впливом попиту на валюту та її пропонування.
Голландська хвороба (ефект Гронінгена) - негативний вплив збільшення обсягів експорту одних галузей і підвищення реального обмінного курсу національної валюти на інші галузі і економіку в цілому.
Девальвація - офіційне зниження курсу валюти за режиму фіксованого валютного курсу.
Девізна політика - політика регулювання валютного курсу на основі валютних інтервенцій та валютних обмежень.
Демпінг - міжнародна цінова дискримінація, за якої експортер продає свій товар на іноземному ринку дешевше, ніж на національному, або навіть за цінами, нижчими за витрати виробництва.
Демонетизація золота - відміна офіційної ціни золота, золотих паритетів, державного та міждержавного контролю за світовими ринками золота; перетворення грошей на звичайний ринковий товар та особливий ліквідний актив.
Дефолт - криза зовнішньої заборгованості країни; визнання країною власної неспроможності сплатити борги у строк і в повному обсязі; загрожує країні втратою закордонних активів та іншими міжнародними санкціями; призводить до скорочення обсягів іноземних інвестицій, зовнішньої торгівлі, унеможливлює подальші зовнішні запозичення.
Диверсифікація валютних резервів - регулювання структури валютних резервів шляхом включення до їх складу різних валют.
Дисконтна політика - політика зміни центральним банком облікової ставки з метою регулювання валютного курсу та впливу на стан платіжного балансу.
„Добровільні" експортні обмеження - форма нетарифних кількісних торговельних обмежень, яка передбачає обмеження експорту експортером товарів.
Доларизація - витіснення національної грошової одиниці стабільнішою іноземною валютою, яка заміщує її у виконанні функцій засобу обігу, платежу та нагромадження цінності.
Економічна безпека - стан економіки, що забезпечує її зовнішню незалежність від інших держав та міжнародних фінансово-кредитних організацій і внутрішню стабільність.
Економічна інтеграція - процес зближення і взаємопристосування всіх структур національних господарств, наслідком якого є довгострокова технічна, технологічна та економічна взаємозалежність країн-учасниць.
Економічна регіоналізація - зближення господарств певного регіону на основі високого рівня інтернаціоналізації економічного розвитку з поступовим формуванням єдиного господарського комплексу.
Економічний союз - процес економічної взаємодії країн, зближення господарських механізмів, який набирає форми міждержавних угод і погоджено регулюється міждержавними органами.
Експорт - вивезення і продаж товарів (надання послуг) за кордоном.
Експортна квота - виражена у відсотках питома вага експорту країни у її ВВП за той же період, яка характеризує роль країни як продавця на світовому ринку; один з показників відкритості економіки.
Експортна субсидія - нетарифний фінансовий інструмент зовнішньоторговельної політики, державна грошова допомога, спрямована на підтримку національних експортерів та побічну дискримінацію іноземних виробників.
Експортне кредитування - нетарифний фінансовий інструмент зовнішньоторговельної політики, передбачає фінансове стимулювання національних виробників до збільшення експорту.
Експортовані товари - товари, які можуть переміщуватись між різними країнами.
ЕКЮ - регіональна міжнародна валютна одиниця, запроваджена країна-ми-членами Європейської валютної системи у 1979 р.
Ембарго - заборона державою вивозу або ввезення товарів, валюти, цінних паперів, транспортних засобів, які належать іноземній державі.
Еміграція - переселення громадян в іншу країну на постійне або тривале тимчасове проживання.
Ефективна ставка мита (ефективний митний тариф) - реальний рівень митного оподаткування кінцевих імпортних товарів, визначений з врахуванням митного обкладення проміжної імпортної продукції.
Євро - єдина валюта країн Європейського Союзу, запроваджена у 1999 р.
Євровалюти - вільно конвертовані валюти, переведені на рахунки іноземних банків і функціонуючі поза межами національних кордонів країни-емітента.
Євроринок - сегмент світового ринку позичкових капіталів, на якому банки здійснюють депозитно-кредитні операції у євровалютах.
Євродолари - долари США, розміщені приватними особами та організаціями різних країн за межами США, у т.ч. в європейських банках, для депозитно-кредитних операцій.
Європейський банк реконструкції та розвитку - міжнародний фінансово-кредитний інститут, який надає фінансову допомогу країнам Центральної та Східної Європи для проведення ринкових реформ, здійснює фінансування розвитку приватного сектора економіки.
Знецінення валюти - зменшення вартості національної валюти відносно іноземної за режиму плаваючого валютного курсу.
Зовнішній борг - це загальна сума заборгованості країни по зовнішніх позиках, яку становлять непогашені кредити та несплачені за них відсотки.
Зовнішньоторговельне сальдо - різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.
Зовнішньоторговельний баланс - сумарний експорт за відрахуванням сумарного імпорту.
Зовнішньоторговельний оборот - сума різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.
Зовнішня торгівля - сукупність обмінних операцій товарами і послугами окремої країни з іншими країнами світу.
Золотий стандарт - міжнародна валютна система, що ґрунтувалася на офіційній фіксації золотого вмісту одиниці національної валюти і зобов'язаннях центральних банків купувати і продавати національну валюту в обмін на золото.
Золотодевізний стандарт - форма золотого стандарту, за якою національні банкноти розмінюються не на золото, а на девізи (іноземні валюти), які можуть розмінюватися на золото.
Золотозливковий стандарт - форма золотого стандарту, за якою граничний обсяг національних валют обмінюється на золоті зливки певної ваги та проби.
Золотомонетний стандарт - форма золотого стандарту, яка характеризується вільним обігом золотої монети з певним незмінним вмістом грошової одиниці; національні валюти обмінюються на золото.
Зона вільної торгівлі - одна з форм міжнародної економічної інтеграції, яка передбачає скасування країнами-учасницями митних бар'єрів у взаємній торгівлі за збереження кожною з них національних митних тарифів у торгівлі з іншими країнами.
Зона преференційної торгівлі - зона пільгової торгівлі, що виникає внаслідок укладання двома або декількома країнами, які мають намір інтегруватися, торговельних угод, згідно з якими вони зменшують взаємні тарифи, зберігаючи існуючий рівень тарифів в торгівлі з третіми країнами.
Імміграція - в'їзд громадян однієї країни в іншу країну на постійне або тривале тимчасове проживання.
Імпорт - купівля і ввезення товарів (отримання послуг) з-за кордону.
Імпортна квота - виражена у відсотках питома вага імпорту країни у її ВВП за той же період, що характеризує залежність країни від світових ринків; один з показників відкритості економіки.
Інвестиційний клімат - це сукупність політичних, економічних, соціальних і правових факторів, що визначають умови здійснення, ефективність і міру ризику підприємницької діяльності, а відтак міру привабливості національної економіки для іноземних інвесторів.
Індекс глобалізації - агрегований показник, який відображає рівень залученості країни до глобалізаційних процесів.
Інжиніринг - контрактна форма надання на комерційній основі інженерно-консультаційних послуг виробничого та науково-технічного характеру, які охоплюють широкий комплекс заходів з підготовки техніко-економічного обґрунтування проектів, проведення науково-дослідних робіт, монтажу і використання куплених або орендованих машин і устаткування, нагляду, випробовування, гарантійного і післягарантійного обслуговування тощо.
Інтернаціоналізація економічного розвитку - виникнення стійких економічних зв'язків між країнами, в результаті яких усі форми взаємодії економічних суб'єктів набувають міжнародного характеру.
Інтраіндустріальна торгівля - торгівля між країнами диференційованими продуктами однієї галузі.
Квота - форма нетарифних кількісних торговельних обмежень, яка передбачає обмеження імпорту (експорту) певною кількістю або сумою на визначений термін; граничний обсяг певного товару, який дозволяється експортувати (імпортувати) протягом певного періоду.
Комбіноване мито - мито, яке нараховується у відсотках до митної вартості товарів з визначенням граничної величини суми з одиниці товару.
Компенсаційне мито - мито, яким обкладаються імпортні товари, при виробництві яких застосовувалася субсидія; спрямоване проти конкурентної переваги, отриманої іноземною фірмою завдяки експортній субсидії.
Конвертованість валюти - здатність валюти країни вільно, без будь-яких обмежень обмінюватися на іноземну валюту, як для резидентів, так і для нерезидентів, а також функціонувати у всіх операціях без обмежень.
Консалтинг - надання інформаційно-консультаційних послуг з широкого кола питань економічної діяльності (розробка концепцій розвитку, програм приватизації та реструктуризації, бізнес-планування, експертиза фінансової та інвестиційної діяльності, маркетингові дослідження, управління персоналом та ін.).
Контракти „під ключ" - форма міжнародної передачі технологій, яка передбачає укладання контракту на будівництво об'єкта та повну його підготовку до експлуатації.
Копірайт (право відтворення) - форма правового захисту авторських прав, яка забороняє копіювати та відтворювати головно твори мистецтва та літератури; документ, який засвідчує ексклюзивне право автора літературного, аудіо- та відео- твору на його показ і відтворення.
Котирування валют - спосіб визначення валютних курсів.
Лібералізація торгівлі - усунення перешкод і обмежень на шляху міжнародної торгівлі.
Лізинг - довгострокова оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Ліцензійна угода - основна форма міжнародної передачі технологій; міжнародна торговельна угода, за якою власник винаходу або технічних знань (ліцензіар) надає іншій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання у визначених межах своїх прав на технологію за певну плату.
Ліцензійні платежі - винагорода ліцензіару, виплачувана ліцензіатом за використання предмету ліцензійної угоди.
Ліцензування - форма регулювання зовнішньоекономічної діяльності через надання державними органами дозволів (ліцензій) на експорт або імпорт певної кількості товару за певний період часу й заборони неліцензованої торгівлі, може бути складовою квотування.
Лондонський клуб - консультаційний комітет найбільших приватних банків-кредиторів з проблем реструктуризації приватної заборгованості країн-боржників.
Мала відкрита економіка - національна економіка, експорт та імпорт якої становлять незначну частку у світовому експорті та імпорті.
Масштаби вибуття - число емігрантів, що вибули за кордон з країни за певний період часу.
Масштаби прибуття - число іммігрантів, які прибули в країну з-за кордону за певний період часу.
Маятникова міграція - періодичний або часто повторюваний виїзд населення на роботу, як правило, у сусідню країну.
Меркантилізм - теоретична концепція ХУІІ-ХУІІІ ст., прихильники якої розглядали обмеження імпорту та стимулювання експорту як засіб збільшення багатства країни.
Митний союз - узгоджене скасування групою країн національних митних тарифів і запровадження спільного митного тарифу і єдиної системи нетарифного регулювання торгівлі щодо третіх країн; об'єднання держав з метою здійснення політики колективного протекціонізму.
Мито - непрямий податок на товари, що експортуються чи імпортуються протягом певного періоду, виконує фіскальну і захисну функції.
Міграційне сальдо - чиста міграція, різниця між числом осіб, які прибули в країну і вибули з неї за певний період часу.
Міграція робочої сили - переміщення працездатного населення з одних країн в інші з метою працевлаштування.
Міжнародна економіка - складна система взаємопов'язаних і взаємозалежних національних господарств, яка функціонує за законами ринкової економіки.
Міжнародна економічна інтеграція - процес зближення, взаємопристосування і поступового об'єднання національних економічних систем, сучасна найрозвинутіша форма інтернаціоналізації економічного розвитку.
Міжнародна кооперація - об'єднання зусиль виробників декількох країн у виробництві певних видів товарів для світового ринку.
Міжнародна макроекономіка - частина міжнародної економіки, яка вивчає закономірності функціонування відкритих національних економік і світового господарства в цілому.
Міжнародна мікроекономіка - частина міжнародної економіки, яка вивчає закономірності руху між країнами товарів та факторів їх виробництва.
Міжнародна передача технологій - міждержавне переміщення науково-технічних досягнень, здійснюване на комерційній або безоплатній основі.
Міжнародна спеціалізація - стійка орієнтація національних економік на виробництво певної продукції з метою її реалізації на світовому ринку;
Міжнародна торгівля - обмін товарами і послугами між продавцями і покупцями різних країн, опосередкований обміном валют.
Міжнародне запозичення та кредитування - надання і одержання економічними суб'єктами різних країн валютних та товарних ресурсів у борг на певний термін зі сплатою проценту за їх використання.
Міжнародне технічне сприяння - допомога, яка надається міжнародними організаціями (ООН, МВФ, Світовим банком, ОЕСР та ін.) та розвиненими країнами на двосторонній або багатосторонній основі, спрямована на підвищення технологічного рівня її отримувачів - країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою.
Міжнародний аукціон - форма публічної купівлі-продажу товарів на основі цінового змагання покупців.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) - багатостороння міжурядова валютно-кредитна організація зі статусом спеціалізованої установи СОН, яка становить інституційну основу світової валютної системи.
Міжнародний кредит (позиковий капітал) - кошти, які переміщуються від кредиторів одних країн до позичальників інших з метою одержання відсоткового доходу.
Міжнародний науково-технологічний обмін - сукупність економічних відносин між іноземними контрагентами з приводу використання результатів науково-технічної діяльності, що мають наукову і практичну цінність.
Міжнародний поділ праці - стійка концентрація виробництва певної продукції в окремих країнах, яка визначає їх спеціалізацію в міжнародному обміні, вищий ступінь розвитку суспільного поділу праці.
Міжнародний рух капіталу - міждержавне переміщення фінансових та матеріальних активів з метою одержання більшого, ніж у країні походження, прибутку.
Міжнародні економічні відносини - система господарських зв'язків між національними економіками різних країн, що ґрунтується на міжнародному поділі праці.
Міжнародні інвестиції (підприємницький капітал) - кошти, які прямо чи опосередковано вкладаються у виробництво за кордоном з метою одержання прибутку.
Міжнародні товарні біржі - постійно діючі оптові ринки, на яких здійснюється купівля-продаж однорідних товарів з чіткими і стійкими якісними характеристиками, що відповідають уніфікованій системі стандартизації.
Міжнародні торги (тендери) - змагальна форма міжнародної торгівлі, за якої покупці оголошують конкурс для продавців на постачання товару з певними техніко-економічними характеристиками.
Неекспортовані товари - товари, які споживаються лише в країні, де були вироблені; не переміщуються поміж країнами і не є об'єктом міжнародної торгівлі.
Непряме котирування - оцінка одиниці національної валюти певною кількістю іноземної валюти.
Нерезиденти - всі інституційні одиниці, які постійно перебувають на території іноземної держави, навіть якщо вони є філіями інституційних одиниць даної країни.
Нетарифні торговельні обмеження - регулювання міжнародних потоків товарів і послуг за допомогою кількісних (квотування, ліцензування, „добровільні" експортні обмеження), прихованих (державні закупівлі, вимоги вмісті місцевих компонентів, технічні бар'єри, податки за збори), фінансових (субсидії, кредитування, демпінг) інструментів.
Ноу-хау - контрактна форма передачі інтелектуальної власності у вигляді сукупності технічних, організаційно-економічних та інших знань, втілених у відповідній документації, навичках і виробничому досвіді, що мають комерційну цінність і необхідні для освоєння нової техніки і технологій, впровадження досконаліших методів управління та ін.
ОПЕК - організація країн-експортерів нафти; картель, створений у 1961 р. 13-ма головними нафтодобувними країнами Азії, Африки і Латинської Америки з метою контролю над цінами і видобутком сирої нафти, яку експортують його члени і на яких припадає значна частка світового експорту нафти.
Офшорний бізнес - бізнес компаній у центрах спільного підприємництва за межами країни, в якій він зареєстрований, але не підпадає під дію національного законодавства, отримує пільговий режим для фінансово-кредитних операцій з іноземними резидентами в іноземній валюті.
Офшорні зони - території, де діють податкові, валютні та інші пільги для нерезидентів, які мають свої рахунки і фірми на цих територіях, але здійснюють операції виключно з іншими країнами.
Парадокс Леонтьєва - результат емпіричних досліджень, здійснених В.Леонтьєвим, який суперечив основним висновкам теорії Хекшера-Оліна, оскільки з'ясувалося, що в експорті США переважали відносно більш праце-місткі товари, а в імпорті - капіталомісткі.
Паризький клуб - неформальна організація урядів головних держав-кредиторів світу, яка здійснює нагляд за зовнішньою заборгованістю та реструктуризацію державних зовнішніх боргів.
Паритет купівельної спроможності - співвідношення валют за їхньою купівельною спроможністю відносно певного набору товарів і послуг.
Пасивний торговельний баланс - перевищення імпорту країни над її експортом.
Патентна угода - міжнародна торговельна угода, за якою власник патенту поступається своїм правом на використання винаходу покупцеві патенту.
Паушальний платіж - зафіксована в угоді одноразова виплата, встановлена на основі експертних оцінок очікуваного прибутку від використання ліцензії.
Платіжний баланс - систематизований звіт про всі економічні операції між даною країною та рештою країн світу; фіксує всі грошові потоки до країни і з країни; складається з чотирьох розділів: рахунку поточних операцій, рахунку руху капіталу, статистичних розходжень та офіційних розрахунків.
Подорожчання валюти - підвищення вартості національної валюти відносно іноземної за режиму плаваючого валютного курсу.
Порівняльна перевага - здатність країни виробляти товари і послуги з меншими альтернативними витратами, ніж інші.
Портфельні інвестиції - вкладення капіталу в іноземні цінні папери, які не забезпечують інвестору реального контролю над об'єктом інвестування.
Постійна (безповоротна) міграція - виїзд населення на постійне місце проживання в іншу країну.
Преференційне мито - мито, яке застосовується до товарів, які походять з країн, що розвиваються; має нижчі пільгові ставки; дозволяє штучно підвищити конкурентоспроможність продукції певних країн.
Природна перевага - здатність країни виробляти певні товари з відносно нижчими витратами завдяки кліматичним умовам або наявності природних ресурсів.
Протекціонізм - державна політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом застосування тарифних і нетарифних інструментів торговельної політики.
Пряме котирування - оцінка одиниці іноземної валюти певною кількістю національної валюти.
Прямі іноземні інвестиції - довгострокові капіталовкладення за кордоном у матеріальні чи фінансові активи з метою отримання підприємницького доходу (прибутку), які забезпечують іноземному інвестору контроль об'єктами, в які інвестовано капітал.
Рахунок капіталу і фінансових операцій - розділ платіжного балансу, який відображає рух приватних інвестицій, державних дарів та позик.
Рахунок поточних операцій - розділ платіжного балансу, який підсумовує різницю між усім експортом та імпортом як товарів, так і послуг, а також враховує чисті факторні доходи та односторонні поточні трансферти.
Реальний валютний курс - відносна ціна експортованих товарів, виражена через ціну неекспортованих товарів.
Ревальвація - офіційне підвищення курсу валюти за режиму фіксованого валютного курсу.
Реекспорт - вивезення товарів, раніше ввезених з-за кордону, які не піддавалися переробці у даній країні, а також товарів, проданих на міжнародних аукціонах, товарних біржах та ін.
Рееміграція - повернення емігрантів на батьківщину; виїзд іммігрантів з країни імміграції.
Рейтинг - короткострокова (до 1 року) оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Режим найбільшого сприяння - надання країнами-учасницями ГАТТ/СОТ одна одній всіх прав, привілеїв та пільг у торгівлі, якими у них користується будь-яка третя держава.
Резервна валюта - національна валюта провідних країн та міжнародні валюти, які використовуються для обслуговування міжнародних розрахунків та зберігаються банками як резерви для здійснення розрахунків.
Резиденти - всі інституційні одиниці, які постійно перебувають на території даної країни, незалежно від їх громадянства чи належності капіталу.
Реімпорт - ввезення з-за кордону раніше вивезеного з даної країни товару без будь-якої його переробки в країні закордону.
Реінвестиції - повторні, додаткові вкладення коштів, отриманих раніше у вигляді доходів від інвестиційних операцій.
Реструктуризація боргу - погоджені між боржниками і кредиторами заходи, спрямовані на підтримку платоспроможності боржників.
Рівень мультивалютності - частка іноземної валюти в загальному обсязі монетарної маси, виражена у відсотках.
Римський клуб - створена у 1968 р. міжнародна неурядова організація, яка об'єднує представників світової політичної, фінансової, культурної і наукової еліти для дослідження глобальних проблем людства з метою оптимізації його розвитку.
Роялті - одна з форм виплат винагороди при торгівлі ліцензіями, яка передбачає періодичні процентні відрахування від фактично отриманого прибутку або обсягу продаж при комерційному використанні ліцензії.
Світове господарство - сукупність національних господарств країн світу в їх єдності та взаємодії, заснована на мобільності факторів виробництва.
Світовий банк - міжурядова інвестиційна організація з фінансування проектів, які сприяють економічному прогресу країн, що розвиваються (конкретних об'єктів інфраструктури: транспорту, зв'язку, енергетики).
Світовий ринок - сфера стійких товарно-грошових відносин між країнами, що склалася на основі міжнародного поділу праці.
Світовий товарооборот - виражена у доларах США сумарна вартість обсягів експорту всіх країн світу.
COT - міжнародна економічна організація, створена у 1995 р. з метою лібералізації міжнародної торгівлі задля економічного розвитку.
Специфічне мито - мито, яке нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товару, що експортується або імпортується.
Спеціальні права запозичення (SDR) - міжнародний резервний актив країн-членів МВФ; паритет СДР визначається на основі середньозваженої величини паритетів валют п'яти найпотужніших країн-членів МВФ.
Стратегічні транснаціональні альянси - глобальна форма довгострокового міжкорпоративного співробітництва компаній різних країн задля здійснення спільної фінансової, інноваційної, інвестиційної, маркетингової та операційної діяльності.
Тарифна ескалація - підвищення рівня митного оподаткування товарів в міру зростання ступеня їх обробки.
Тарифна квота - різновид мита, ставка якого залежить від обсягу імпорту товару.
Теорема Рибчинського - зростання пропонування одного з факторів виробництва призводить до непропорційно більшого у процентному виразі зростання виробництва і доходів у тій галузі, де цей фактор використовується відносно більш інтенсивно, і до скорочення виробництва і доходів галузі, де цей фактор використовується менш інтенсивно.
Теорема Семюелсона-Джонса - внаслідок торгівлі зростають доходи власників фактора, специфічного для експортних галузей, і скорочуються доходи власників фактора, специфічного для галузей, які конкурують з імпортом.
Теорема Столпера-Семюелсона - міжнародна торгівля призводить до збільшення доходів власників фактора, який інтенсивно використовується у виробництві товару, ціна якого підвищується, і зниження ціни фактора, який інтенсивно використовується для виробництва товару, ціна якого знижується.
Теорема Хекшера - Оліна - Семюелсона - теорема вирівнювання цін на фактори виробництва: коли дві країни продовжують виробляти два товари, то в умовах вільної торгівлі ціни на фактори виробництва стають однаковими в обох країнах.
Теорема Хекшера-Оліна - країни експортують продукти інтенсивного використання надлишкових факторів виробництва та імпортують продукти інтенсивного використання дефіцитних для них факторів.
Територія пріоритетного розвитку - частина території країни, на якій у законодавчому порядку створено сприятливі умови для активізації економічного розвитку певних галузей, видів діяльності та соціально-економічного прогресу.
Технологічна ємність торгівлі - коефіцієнт (або процент), який відображає питому вагу витрат на дослідження і розробки у загальному обсязі витрат виробництва і торгівлі товарами окремих галузей.
Технологічні гранти - безоплатна передача розвиненими країнами країнам, що розвиваються, технології, технологічно ємних товарів або коштів на придбання технології, навчання та перепідготовки персоналу.
Технополіси - найвища форма інтеграції продуктивних сил, венчурного (інноваційного) капіталу, фінансово-кредитних інституцій, держави у процесі виробництва з метою поглиблення НТР і створення інформаційного суспільства.
Тимчасова міграція - міграція, яка передбачає повернення мігрантів на батьківщину по закінченні певного терміну; носить ротаційний характер.
Товарний знак (фірмова марка) - одна з форм правового захисту технологій; зареєстрований у встановленому порядку символ певної фірми (малюнок, графічне зображення, абревіатура, ім'я засновника та ін.), що слугує індивідуалізації виробника товару і не може бути використаний іншими суб'єктами без офіційного дозволу власника.
Транснаціоналізація - процес розширення і зміцнення діяльності транснаціональних корпорацій - крупних компаній, національних за формуванням капіталу та інтернаціональних за його діяльністю та сферою контролю.
Транснаціональна корпорація - корпорація, головна компанія якої належать капіталу однієї країни, а філії розміщені у багатьох країнах світу; національна за капіталом та контролем, міжнародна за сферою діяльності.
Умови торгівлі - співвідношення індексів цін експортованих товарів та імпортованих товарів; кількість товарів інших країн, які отримує дана країна на одиницю власних товарів, що експортуються.
Ф'ючерсний контракт - угода про купівлю-продаж валюти на певну дату в майбутньому за ціною, зафіксованою на момент укладання контракту.
Фіксований валютний курс - офіційно встановлене співвідношення між національними валютами, яке допускає тимчасове відхилення від нього не більше ±2,25%.
Форвардний контракт - угода про купівлю-продаж товарів (фінансових інструментів) в обумовлений термін за ціною, встановленою при укладанні контракту.
Франчайзинг - угода, за якою одна сторона (франчайзер) зобов'язується передати іншій стороні (франчайзі) за винагороду на визначений строк комплекс виключних прав на використання товарного знаку, технологічного процесу, спеціалізованого обладнання, ноу-хау, комерційної інформації, а також інших передбачених договором об'єктів виключних прав (франшизу).
Фритредерство (свобода торгівлі) - політика мінімального державного втручання у зовнішню торгівлю, яка складається під впливом вільних сил попиту на товари та їх пропонування.
Хайринг - середньострокова (від 1 до 6-5 років) оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Хеджування - система укладання строкових контрактів та угод, що враховує імовірні зміни валютних курсів або цін товарів у майбутньому з метою уникнути втрат від цих змін.
Чисте плавання - курсоутворення без втручання центрального банку у функціонування валютного рику.
Чистий експорт - різниця між експортом та імпортом товарів.
Чисті зарубіжні активи країни - чистий експорт капіталу, різниця між його експортом та імпортом.
Абсолютна перевага - здатність країни виробляти товари і послуги більш ефективно, з меншими витратами ресурсів порівняно з іншими країнами.
Автаркія - самодостатня економіка, зорієнтована у своєму розвитку лише на внутрішні можливості, ізольована від світового ринку та міжнародної конкуренції.
Адвалерне мито - мито, встановлюване у відсотках до митної вартості товарів, що імпортуються чи експортуються.
Активний торговельний баланс - перевищення експорту країни над її імпортом.
Антиглобалізм - форма радикального протесту проти глобалізації та встановлення нового світового порядку.
Антидемпінгове мито - мито, яким обкладаються товари, ввезені в країну за цінами, нижчими, ніж ціни внутрішнього ринку країни - експортера.
Арбітраж - операція, яка передбачає купівлю валюти (товару, цінних паперів) на одному ринку, її негайний продаж на іншому ринку і одержання прибутку як різниці між ціною купівлі і ціною продажу.
Бартер - експортно-імпортна операція з обміну певної кількості одного або декількох товарів на еквівалентну за вартістю (ціною) кількість інших товарів.
Брудне плавання - курсоутворення за активних інтервенцій центрального банку на валютному ринку.
Валова міграція - сукупна міграція, сумарне число осіб, які прибули в країну і вибули з неї за певний період часу.
Валюта - будь-який платіжний засіб, використовуваний для міжнародних розрахунків, грошова одиниця країни.
Валютна монополія - виключне право держави на здійснення операцій з іноземною валютою, золотом та іншими валютними цінностями.
Валютне застереження - умова торговельних, кредитних та інших міжнародних угод, що забезпечує страхування кредиторів та експортерів від ризику курсових втрат.
Валютний демпінг - експорт товарів і послуг за нижчими від світових цінами з країн зі знеціненою валютою до країн зі стійкою валютою з метою одержання курсового прибутку.
Валютний кліринг - міжурядові угоди про обов'язковий залік взаємних міжнародних вимог і зобов'язань.
Валютний коридор - встановлені межі коливань валютного курсу, які держава зобов'язується підтримувати.
Валютний курс - ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни.
Валютний ризик - ризик втрат, пов'язаний зі зміною зі зміною курсу іноземної валюти щодо національної.
Валютний союз - об'єднання країн, які встановили межі взаємних коливань курсів своїх національних валют.
Валютні інтервенції - операції центрального банку з купівлі (продажу) іноземної валюти з метою впливу на обмінний курс національної валюти.
Валютні обмеження - урядові заходи з регламентації операцій з валютами інших держав.
Валютні резерви - централізовані запаси іноземної валюти, золота та міжнародних платіжних засобів, що слугують для покриття дефіциту платіжного балансу, здійснення платежів по міжнародних розрахунках.
Вашингтонський консенсус - макроекономічна політика, яка вимагає виконання 10 рекомендацій: підтримка фіскальної дисципліни (мінімальний дефіцит бюджету); пріоритетність у державних видатках охорони здоров'я, освіти й інфраструктури; зниження граничних ставок оподаткування; лібералізація фінансових ринків для підтримки реальної процентної ставки по кредитах на низькому рівні; вільний обмінний курс національної валюти; лібералізація зовнішньої торгівлі (в основному за рахунок зниження ставок імпортного мита); зниження обмежень для прямих іноземних інвестицій; приватизація; дерегулювання економіки; захист прав власності.
Велика відкрита економіка - національна економіка, експорт та імпорт якої становлять значну частку відповідних світових показників.
Виграш від торгівлі - економічний ефект, який отримують країни-учасниці міжнародної торгівлі, коли кожна з них спеціалізується на торгівлі тим товаром, у виробництві якого має порівняльну перевагу.
Відкрита економіка - національна економіка, пов'язана з економіками інших країн потоками експорту, імпорту та фінансових операцій.
Вільна економічна зона - частина національної економіки зі спеціальним правовим режимом економічної діяльності національних та іноземних підприємницьких структур, в межах якого держава встановлює спрощену процедуру реєстрації та функціонування господарських одиниць, систему пільг щодо оподаткування, кредитування, субсидування та орендної плати.
Внутрішня субсидія - державна грошова виплата, спрямована на підтримку національних виробників імпортоконкуруючих товарів та побічну дискримінацію імпорту на внутрішньому ринку.
Втеча капіталу - стихійне нерегульоване, легальне або нелегальне переміщення резидентами країни капіталу за кордон з метою надійнішого і вигіднішого вкладення, уникнення експропріації, оподаткування, втрат від інфляції.
Втеча умів - міжнародна міграція висококваліфікованих кадрів.
ГАТТ - Генеральна угода про торгівлю та тарифи - багатостороння міжнародна угода про основні принципи, норми і правила взаємної торгівлі країн-учасниць (1947-1994 рр.).
Генеральна торгівля - обсяг зовнішньоторгового обороту країни з врахуванням вартості транзитних товарів.
Глобалізація - процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції та уніфікації.
Глобалізація світової економіки - процес підвищення ступеня інтегративності національних економік, їх взаємозалежності до такої міри, коли дії одного з суб'єктів світової економіки зачіпають інтереси всіх (або багатьох) інших (тобто набувають глобального характеру).
Глобальні проблеми людства - проблеми, що стосуються всіх країн світу і вирішення яких можливе лише в результаті спільних дій світового співтовариства (війни, екологія, забезпеченість продовольством, космос і Світовий океан, охорона здоров'я, демографія та ін.).
Гнучкий (плаваючий) валютний курс - курс валюти, який вільно змінюється під впливом попиту на валюту та її пропонування.
Голландська хвороба (ефект Гронінгена) - негативний вплив збільшення обсягів експорту одних галузей і підвищення реального обмінного курсу національної валюти на інші галузі і економіку в цілому.
Девальвація - офіційне зниження курсу валюти за режиму фіксованого валютного курсу.
Девізна політика - політика регулювання валютного курсу на основі валютних інтервенцій та валютних обмежень.
Демпінг - міжнародна цінова дискримінація, за якої експортер продає свій товар на іноземному ринку дешевше, ніж на національному, або навіть за цінами, нижчими за витрати виробництва.
Демонетизація золота - відміна офіційної ціни золота, золотих паритетів, державного та міждержавного контролю за світовими ринками золота; перетворення грошей на звичайний ринковий товар та особливий ліквідний актив.
Дефолт - криза зовнішньої заборгованості країни; визнання країною власної неспроможності сплатити борги у строк і в повному обсязі; загрожує країні втратою закордонних активів та іншими міжнародними санкціями; призводить до скорочення обсягів іноземних інвестицій, зовнішньої торгівлі, унеможливлює подальші зовнішні запозичення.
Диверсифікація валютних резервів - регулювання структури валютних резервів шляхом включення до їх складу різних валют.
Дисконтна політика - політика зміни центральним банком облікової ставки з метою регулювання валютного курсу та впливу на стан платіжного балансу.
„Добровільні" експортні обмеження - форма нетарифних кількісних торговельних обмежень, яка передбачає обмеження експорту експортером товарів.
Доларизація - витіснення національної грошової одиниці стабільнішою іноземною валютою, яка заміщує її у виконанні функцій засобу обігу, платежу та нагромадження цінності.
Економічна безпека - стан економіки, що забезпечує її зовнішню незалежність від інших держав та міжнародних фінансово-кредитних організацій і внутрішню стабільність.
Економічна інтеграція - процес зближення і взаємопристосування всіх структур національних господарств, наслідком якого є довгострокова технічна, технологічна та економічна взаємозалежність країн-учасниць.
Економічна регіоналізація - зближення господарств певного регіону на основі високого рівня інтернаціоналізації економічного розвитку з поступовим формуванням єдиного господарського комплексу.
Економічний союз - процес економічної взаємодії країн, зближення господарських механізмів, який набирає форми міждержавних угод і погоджено регулюється міждержавними органами.
Експорт - вивезення і продаж товарів (надання послуг) за кордоном.
Експортна квота - виражена у відсотках питома вага експорту країни у її ВВП за той же період, яка характеризує роль країни як продавця на світовому ринку; один з показників відкритості економіки.
Експортна субсидія - нетарифний фінансовий інструмент зовнішньоторговельної політики, державна грошова допомога, спрямована на підтримку національних експортерів та побічну дискримінацію іноземних виробників.
Експортне кредитування - нетарифний фінансовий інструмент зовнішньоторговельної політики, передбачає фінансове стимулювання національних виробників до збільшення експорту.
Експортовані товари - товари, які можуть переміщуватись між різними країнами.
ЕКЮ - регіональна міжнародна валютна одиниця, запроваджена країна-ми-членами Європейської валютної системи у 1979 р.
Ембарго - заборона державою вивозу або ввезення товарів, валюти, цінних паперів, транспортних засобів, які належать іноземній державі.
Еміграція - переселення громадян в іншу країну на постійне або тривале тимчасове проживання.
Ефективна ставка мита (ефективний митний тариф) - реальний рівень митного оподаткування кінцевих імпортних товарів, визначений з врахуванням митного обкладення проміжної імпортної продукції.
Євро - єдина валюта країн Європейського Союзу, запроваджена у 1999 р.
Євровалюти - вільно конвертовані валюти, переведені на рахунки іноземних банків і функціонуючі поза межами національних кордонів країни-емітента.
Євроринок - сегмент світового ринку позичкових капіталів, на якому банки здійснюють депозитно-кредитні операції у євровалютах.
Євродолари - долари США, розміщені приватними особами та організаціями різних країн за межами США, у т.ч. в європейських банках, для депозитно-кредитних операцій.
Європейський банк реконструкції та розвитку - міжнародний фінансово-кредитний інститут, який надає фінансову допомогу країнам Центральної та Східної Європи для проведення ринкових реформ, здійснює фінансування розвитку приватного сектора економіки.
Знецінення валюти - зменшення вартості національної валюти відносно іноземної за режиму плаваючого валютного курсу.
Зовнішній борг - це загальна сума заборгованості країни по зовнішніх позиках, яку становлять непогашені кредити та несплачені за них відсотки.
Зовнішньоторговельне сальдо - різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.
Зовнішньоторговельний баланс - сумарний експорт за відрахуванням сумарного імпорту.
Зовнішньоторговельний оборот - сума різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.
Зовнішня торгівля - сукупність обмінних операцій товарами і послугами окремої країни з іншими країнами світу.
Золотий стандарт - міжнародна валютна система, що ґрунтувалася на офіційній фіксації золотого вмісту одиниці національної валюти і зобов'язаннях центральних банків купувати і продавати національну валюту в обмін на золото.
Золотодевізний стандарт - форма золотого стандарту, за якою національні банкноти розмінюються не на золото, а на девізи (іноземні валюти), які можуть розмінюватися на золото.
Золотозливковий стандарт - форма золотого стандарту, за якою граничний обсяг національних валют обмінюється на золоті зливки певної ваги та проби.
Золотомонетний стандарт - форма золотого стандарту, яка характеризується вільним обігом золотої монети з певним незмінним вмістом грошової одиниці; національні валюти обмінюються на золото.
Зона вільної торгівлі - одна з форм міжнародної економічної інтеграції, яка передбачає скасування країнами-учасницями митних бар'єрів у взаємній торгівлі за збереження кожною з них національних митних тарифів у торгівлі з іншими країнами.
Зона преференційної торгівлі - зона пільгової торгівлі, що виникає внаслідок укладання двома або декількома країнами, які мають намір інтегруватися, торговельних угод, згідно з якими вони зменшують взаємні тарифи, зберігаючи існуючий рівень тарифів в торгівлі з третіми країнами.
Імміграція - в'їзд громадян однієї країни в іншу країну на постійне або тривале тимчасове проживання.
Імпорт - купівля і ввезення товарів (отримання послуг) з-за кордону.
Імпортна квота - виражена у відсотках питома вага імпорту країни у її ВВП за той же період, що характеризує залежність країни від світових ринків; один з показників відкритості економіки.
Інвестиційний клімат - це сукупність політичних, економічних, соціальних і правових факторів, що визначають умови здійснення, ефективність і міру ризику підприємницької діяльності, а відтак міру привабливості національної економіки для іноземних інвесторів.
Індекс глобалізації - агрегований показник, який відображає рівень залученості країни до глобалізаційних процесів.
Інжиніринг - контрактна форма надання на комерційній основі інженерно-консультаційних послуг виробничого та науково-технічного характеру, які охоплюють широкий комплекс заходів з підготовки техніко-економічного обґрунтування проектів, проведення науково-дослідних робіт, монтажу і використання куплених або орендованих машин і устаткування, нагляду, випробовування, гарантійного і післягарантійного обслуговування тощо.
Інтернаціоналізація економічного розвитку - виникнення стійких економічних зв'язків між країнами, в результаті яких усі форми взаємодії економічних суб'єктів набувають міжнародного характеру.
Інтраіндустріальна торгівля - торгівля між країнами диференційованими продуктами однієї галузі.
Квота - форма нетарифних кількісних торговельних обмежень, яка передбачає обмеження імпорту (експорту) певною кількістю або сумою на визначений термін; граничний обсяг певного товару, який дозволяється експортувати (імпортувати) протягом певного періоду.
Комбіноване мито - мито, яке нараховується у відсотках до митної вартості товарів з визначенням граничної величини суми з одиниці товару.
Компенсаційне мито - мито, яким обкладаються імпортні товари, при виробництві яких застосовувалася субсидія; спрямоване проти конкурентної переваги, отриманої іноземною фірмою завдяки експортній субсидії.
Конвертованість валюти - здатність валюти країни вільно, без будь-яких обмежень обмінюватися на іноземну валюту, як для резидентів, так і для нерезидентів, а також функціонувати у всіх операціях без обмежень.
Консалтинг - надання інформаційно-консультаційних послуг з широкого кола питань економічної діяльності (розробка концепцій розвитку, програм приватизації та реструктуризації, бізнес-планування, експертиза фінансової та інвестиційної діяльності, маркетингові дослідження, управління персоналом та ін.).
Контракти „під ключ" - форма міжнародної передачі технологій, яка передбачає укладання контракту на будівництво об'єкта та повну його підготовку до експлуатації.
Копірайт (право відтворення) - форма правового захисту авторських прав, яка забороняє копіювати та відтворювати головно твори мистецтва та літератури; документ, який засвідчує ексклюзивне право автора літературного, аудіо- та відео- твору на його показ і відтворення.
Котирування валют - спосіб визначення валютних курсів.
Лібералізація торгівлі - усунення перешкод і обмежень на шляху міжнародної торгівлі.
Лізинг - довгострокова оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Ліцензійна угода - основна форма міжнародної передачі технологій; міжнародна торговельна угода, за якою власник винаходу або технічних знань (ліцензіар) надає іншій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання у визначених межах своїх прав на технологію за певну плату.
Ліцензійні платежі - винагорода ліцензіару, виплачувана ліцензіатом за використання предмету ліцензійної угоди.
Ліцензування - форма регулювання зовнішньоекономічної діяльності через надання державними органами дозволів (ліцензій) на експорт або імпорт певної кількості товару за певний період часу й заборони неліцензованої торгівлі, може бути складовою квотування.
Лондонський клуб - консультаційний комітет найбільших приватних банків-кредиторів з проблем реструктуризації приватної заборгованості країн-боржників.
Мала відкрита економіка - національна економіка, експорт та імпорт якої становлять незначну частку у світовому експорті та імпорті.
Масштаби вибуття - число емігрантів, що вибули за кордон з країни за певний період часу.
Масштаби прибуття - число іммігрантів, які прибули в країну з-за кордону за певний період часу.
Маятникова міграція - періодичний або часто повторюваний виїзд населення на роботу, як правило, у сусідню країну.
Меркантилізм - теоретична концепція ХУІІ-ХУІІІ ст., прихильники якої розглядали обмеження імпорту та стимулювання експорту як засіб збільшення багатства країни.
Митний союз - узгоджене скасування групою країн національних митних тарифів і запровадження спільного митного тарифу і єдиної системи нетарифного регулювання торгівлі щодо третіх країн; об'єднання держав з метою здійснення політики колективного протекціонізму.
Мито - непрямий податок на товари, що експортуються чи імпортуються протягом певного періоду, виконує фіскальну і захисну функції.
Міграційне сальдо - чиста міграція, різниця між числом осіб, які прибули в країну і вибули з неї за певний період часу.
Міграція робочої сили - переміщення працездатного населення з одних країн в інші з метою працевлаштування.
Міжнародна економіка - складна система взаємопов'язаних і взаємозалежних національних господарств, яка функціонує за законами ринкової економіки.
Міжнародна економічна інтеграція - процес зближення, взаємопристосування і поступового об'єднання національних економічних систем, сучасна найрозвинутіша форма інтернаціоналізації економічного розвитку.
Міжнародна кооперація - об'єднання зусиль виробників декількох країн у виробництві певних видів товарів для світового ринку.
Міжнародна макроекономіка - частина міжнародної економіки, яка вивчає закономірності функціонування відкритих національних економік і світового господарства в цілому.
Міжнародна мікроекономіка - частина міжнародної економіки, яка вивчає закономірності руху між країнами товарів та факторів їх виробництва.
Міжнародна передача технологій - міждержавне переміщення науково-технічних досягнень, здійснюване на комерційній або безоплатній основі.
Міжнародна спеціалізація - стійка орієнтація національних економік на виробництво певної продукції з метою її реалізації на світовому ринку;
Міжнародна торгівля - обмін товарами і послугами між продавцями і покупцями різних країн, опосередкований обміном валют.
Міжнародне запозичення та кредитування - надання і одержання економічними суб'єктами різних країн валютних та товарних ресурсів у борг на певний термін зі сплатою проценту за їх використання.
Міжнародне технічне сприяння - допомога, яка надається міжнародними організаціями (ООН, МВФ, Світовим банком, ОЕСР та ін.) та розвиненими країнами на двосторонній або багатосторонній основі, спрямована на підвищення технологічного рівня її отримувачів - країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою.
Міжнародний аукціон - форма публічної купівлі-продажу товарів на основі цінового змагання покупців.
Міжнародний валютний фонд (МВФ) - багатостороння міжурядова валютно-кредитна організація зі статусом спеціалізованої установи СОН, яка становить інституційну основу світової валютної системи.
Міжнародний кредит (позиковий капітал) - кошти, які переміщуються від кредиторів одних країн до позичальників інших з метою одержання відсоткового доходу.
Міжнародний науково-технологічний обмін - сукупність економічних відносин між іноземними контрагентами з приводу використання результатів науково-технічної діяльності, що мають наукову і практичну цінність.
Міжнародний поділ праці - стійка концентрація виробництва певної продукції в окремих країнах, яка визначає їх спеціалізацію в міжнародному обміні, вищий ступінь розвитку суспільного поділу праці.
Міжнародний рух капіталу - міждержавне переміщення фінансових та матеріальних активів з метою одержання більшого, ніж у країні походження, прибутку.
Міжнародні економічні відносини - система господарських зв'язків між національними економіками різних країн, що ґрунтується на міжнародному поділі праці.
Міжнародні інвестиції (підприємницький капітал) - кошти, які прямо чи опосередковано вкладаються у виробництво за кордоном з метою одержання прибутку.
Міжнародні товарні біржі - постійно діючі оптові ринки, на яких здійснюється купівля-продаж однорідних товарів з чіткими і стійкими якісними характеристиками, що відповідають уніфікованій системі стандартизації.
Міжнародні торги (тендери) - змагальна форма міжнародної торгівлі, за якої покупці оголошують конкурс для продавців на постачання товару з певними техніко-економічними характеристиками.
Неекспортовані товари - товари, які споживаються лише в країні, де були вироблені; не переміщуються поміж країнами і не є об'єктом міжнародної торгівлі.
Непряме котирування - оцінка одиниці національної валюти певною кількістю іноземної валюти.
Нерезиденти - всі інституційні одиниці, які постійно перебувають на території іноземної держави, навіть якщо вони є філіями інституційних одиниць даної країни.
Нетарифні торговельні обмеження - регулювання міжнародних потоків товарів і послуг за допомогою кількісних (квотування, ліцензування, „добровільні" експортні обмеження), прихованих (державні закупівлі, вимоги вмісті місцевих компонентів, технічні бар'єри, податки за збори), фінансових (субсидії, кредитування, демпінг) інструментів.
Ноу-хау - контрактна форма передачі інтелектуальної власності у вигляді сукупності технічних, організаційно-економічних та інших знань, втілених у відповідній документації, навичках і виробничому досвіді, що мають комерційну цінність і необхідні для освоєння нової техніки і технологій, впровадження досконаліших методів управління та ін.
ОПЕК - організація країн-експортерів нафти; картель, створений у 1961 р. 13-ма головними нафтодобувними країнами Азії, Африки і Латинської Америки з метою контролю над цінами і видобутком сирої нафти, яку експортують його члени і на яких припадає значна частка світового експорту нафти.
Офшорний бізнес - бізнес компаній у центрах спільного підприємництва за межами країни, в якій він зареєстрований, але не підпадає під дію національного законодавства, отримує пільговий режим для фінансово-кредитних операцій з іноземними резидентами в іноземній валюті.
Офшорні зони - території, де діють податкові, валютні та інші пільги для нерезидентів, які мають свої рахунки і фірми на цих територіях, але здійснюють операції виключно з іншими країнами.
Парадокс Леонтьєва - результат емпіричних досліджень, здійснених В.Леонтьєвим, який суперечив основним висновкам теорії Хекшера-Оліна, оскільки з'ясувалося, що в експорті США переважали відносно більш праце-місткі товари, а в імпорті - капіталомісткі.
Паризький клуб - неформальна організація урядів головних держав-кредиторів світу, яка здійснює нагляд за зовнішньою заборгованістю та реструктуризацію державних зовнішніх боргів.
Паритет купівельної спроможності - співвідношення валют за їхньою купівельною спроможністю відносно певного набору товарів і послуг.
Пасивний торговельний баланс - перевищення імпорту країни над її експортом.
Патентна угода - міжнародна торговельна угода, за якою власник патенту поступається своїм правом на використання винаходу покупцеві патенту.
Паушальний платіж - зафіксована в угоді одноразова виплата, встановлена на основі експертних оцінок очікуваного прибутку від використання ліцензії.
Платіжний баланс - систематизований звіт про всі економічні операції між даною країною та рештою країн світу; фіксує всі грошові потоки до країни і з країни; складається з чотирьох розділів: рахунку поточних операцій, рахунку руху капіталу, статистичних розходжень та офіційних розрахунків.
Подорожчання валюти - підвищення вартості національної валюти відносно іноземної за режиму плаваючого валютного курсу.
Порівняльна перевага - здатність країни виробляти товари і послуги з меншими альтернативними витратами, ніж інші.
Портфельні інвестиції - вкладення капіталу в іноземні цінні папери, які не забезпечують інвестору реального контролю над об'єктом інвестування.
Постійна (безповоротна) міграція - виїзд населення на постійне місце проживання в іншу країну.
Преференційне мито - мито, яке застосовується до товарів, які походять з країн, що розвиваються; має нижчі пільгові ставки; дозволяє штучно підвищити конкурентоспроможність продукції певних країн.
Природна перевага - здатність країни виробляти певні товари з відносно нижчими витратами завдяки кліматичним умовам або наявності природних ресурсів.
Протекціонізм - державна політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом застосування тарифних і нетарифних інструментів торговельної політики.
Пряме котирування - оцінка одиниці іноземної валюти певною кількістю національної валюти.
Прямі іноземні інвестиції - довгострокові капіталовкладення за кордоном у матеріальні чи фінансові активи з метою отримання підприємницького доходу (прибутку), які забезпечують іноземному інвестору контроль об'єктами, в які інвестовано капітал.
Рахунок капіталу і фінансових операцій - розділ платіжного балансу, який відображає рух приватних інвестицій, державних дарів та позик.
Рахунок поточних операцій - розділ платіжного балансу, який підсумовує різницю між усім експортом та імпортом як товарів, так і послуг, а також враховує чисті факторні доходи та односторонні поточні трансферти.
Реальний валютний курс - відносна ціна експортованих товарів, виражена через ціну неекспортованих товарів.
Ревальвація - офіційне підвищення курсу валюти за режиму фіксованого валютного курсу.
Реекспорт - вивезення товарів, раніше ввезених з-за кордону, які не піддавалися переробці у даній країні, а також товарів, проданих на міжнародних аукціонах, товарних біржах та ін.
Рееміграція - повернення емігрантів на батьківщину; виїзд іммігрантів з країни імміграції.
Рейтинг - короткострокова (до 1 року) оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Режим найбільшого сприяння - надання країнами-учасницями ГАТТ/СОТ одна одній всіх прав, привілеїв та пільг у торгівлі, якими у них користується будь-яка третя держава.
Резервна валюта - національна валюта провідних країн та міжнародні валюти, які використовуються для обслуговування міжнародних розрахунків та зберігаються банками як резерви для здійснення розрахунків.
Резиденти - всі інституційні одиниці, які постійно перебувають на території даної країни, незалежно від їх громадянства чи належності капіталу.
Реімпорт - ввезення з-за кордону раніше вивезеного з даної країни товару без будь-якої його переробки в країні закордону.
Реінвестиції - повторні, додаткові вкладення коштів, отриманих раніше у вигляді доходів від інвестиційних операцій.
Реструктуризація боргу - погоджені між боржниками і кредиторами заходи, спрямовані на підтримку платоспроможності боржників.
Рівень мультивалютності - частка іноземної валюти в загальному обсязі монетарної маси, виражена у відсотках.
Римський клуб - створена у 1968 р. міжнародна неурядова організація, яка об'єднує представників світової політичної, фінансової, культурної і наукової еліти для дослідження глобальних проблем людства з метою оптимізації його розвитку.
Роялті - одна з форм виплат винагороди при торгівлі ліцензіями, яка передбачає періодичні процентні відрахування від фактично отриманого прибутку або обсягу продаж при комерційному використанні ліцензії.
Світове господарство - сукупність національних господарств країн світу в їх єдності та взаємодії, заснована на мобільності факторів виробництва.
Світовий банк - міжурядова інвестиційна організація з фінансування проектів, які сприяють економічному прогресу країн, що розвиваються (конкретних об'єктів інфраструктури: транспорту, зв'язку, енергетики).
Світовий ринок - сфера стійких товарно-грошових відносин між країнами, що склалася на основі міжнародного поділу праці.
Світовий товарооборот - виражена у доларах США сумарна вартість обсягів експорту всіх країн світу.
COT - міжнародна економічна організація, створена у 1995 р. з метою лібералізації міжнародної торгівлі задля економічного розвитку.
Специфічне мито - мито, яке нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товару, що експортується або імпортується.
Спеціальні права запозичення (SDR) - міжнародний резервний актив країн-членів МВФ; паритет СДР визначається на основі середньозваженої величини паритетів валют п'яти найпотужніших країн-членів МВФ.
Стратегічні транснаціональні альянси - глобальна форма довгострокового міжкорпоративного співробітництва компаній різних країн задля здійснення спільної фінансової, інноваційної, інвестиційної, маркетингової та операційної діяльності.
Тарифна ескалація - підвищення рівня митного оподаткування товарів в міру зростання ступеня їх обробки.
Тарифна квота - різновид мита, ставка якого залежить від обсягу імпорту товару.
Теорема Рибчинського - зростання пропонування одного з факторів виробництва призводить до непропорційно більшого у процентному виразі зростання виробництва і доходів у тій галузі, де цей фактор використовується відносно більш інтенсивно, і до скорочення виробництва і доходів галузі, де цей фактор використовується менш інтенсивно.
Теорема Семюелсона-Джонса - внаслідок торгівлі зростають доходи власників фактора, специфічного для експортних галузей, і скорочуються доходи власників фактора, специфічного для галузей, які конкурують з імпортом.
Теорема Столпера-Семюелсона - міжнародна торгівля призводить до збільшення доходів власників фактора, який інтенсивно використовується у виробництві товару, ціна якого підвищується, і зниження ціни фактора, який інтенсивно використовується для виробництва товару, ціна якого знижується.
Теорема Хекшера - Оліна - Семюелсона - теорема вирівнювання цін на фактори виробництва: коли дві країни продовжують виробляти два товари, то в умовах вільної торгівлі ціни на фактори виробництва стають однаковими в обох країнах.
Теорема Хекшера-Оліна - країни експортують продукти інтенсивного використання надлишкових факторів виробництва та імпортують продукти інтенсивного використання дефіцитних для них факторів.
Територія пріоритетного розвитку - частина території країни, на якій у законодавчому порядку створено сприятливі умови для активізації економічного розвитку певних галузей, видів діяльності та соціально-економічного прогресу.
Технологічна ємність торгівлі - коефіцієнт (або процент), який відображає питому вагу витрат на дослідження і розробки у загальному обсязі витрат виробництва і торгівлі товарами окремих галузей.
Технологічні гранти - безоплатна передача розвиненими країнами країнам, що розвиваються, технології, технологічно ємних товарів або коштів на придбання технології, навчання та перепідготовки персоналу.
Технополіси - найвища форма інтеграції продуктивних сил, венчурного (інноваційного) капіталу, фінансово-кредитних інституцій, держави у процесі виробництва з метою поглиблення НТР і створення інформаційного суспільства.
Тимчасова міграція - міграція, яка передбачає повернення мігрантів на батьківщину по закінченні певного терміну; носить ротаційний характер.
Товарний знак (фірмова марка) - одна з форм правового захисту технологій; зареєстрований у встановленому порядку символ певної фірми (малюнок, графічне зображення, абревіатура, ім'я засновника та ін.), що слугує індивідуалізації виробника товару і не може бути використаний іншими суб'єктами без офіційного дозволу власника.
Транснаціоналізація - процес розширення і зміцнення діяльності транснаціональних корпорацій - крупних компаній, національних за формуванням капіталу та інтернаціональних за його діяльністю та сферою контролю.
Транснаціональна корпорація - корпорація, головна компанія якої належать капіталу однієї країни, а філії розміщені у багатьох країнах світу; національна за капіталом та контролем, міжнародна за сферою діяльності.
Умови торгівлі - співвідношення індексів цін експортованих товарів та імпортованих товарів; кількість товарів інших країн, які отримує дана країна на одиницю власних товарів, що експортуються.
Ф'ючерсний контракт - угода про купівлю-продаж валюти на певну дату в майбутньому за ціною, зафіксованою на момент укладання контракту.
Фіксований валютний курс - офіційно встановлене співвідношення між національними валютами, яке допускає тимчасове відхилення від нього не більше ±2,25%.
Форвардний контракт - угода про купівлю-продаж товарів (фінансових інструментів) в обумовлений термін за ціною, встановленою при укладанні контракту.
Франчайзинг - угода, за якою одна сторона (франчайзер) зобов'язується передати іншій стороні (франчайзі) за винагороду на визначений строк комплекс виключних прав на використання товарного знаку, технологічного процесу, спеціалізованого обладнання, ноу-хау, комерційної інформації, а також інших передбачених договором об'єктів виключних прав (франшизу).
Фритредерство (свобода торгівлі) - політика мінімального державного втручання у зовнішню торгівлю, яка складається під впливом вільних сил попиту на товари та їх пропонування.
Хайринг - середньострокова (від 1 до 6-5 років) оренда машин, обладнання, транспортних засобів тощо.
Хеджування - система укладання строкових контрактів та угод, що враховує імовірні зміни валютних курсів або цін товарів у майбутньому з метою уникнути втрат від цих змін.
Чисте плавання - курсоутворення без втручання центрального банку у функціонування валютного рику.
Чистий експорт - різниця між експортом та імпортом товарів.
Чисті зарубіжні активи країни - чистий експорт капіталу, різниця між його експортом та імпортом.