- 1 Фінансові інвестиції та їх характеристика
- 2 Ринок цінних паперів та його учасники
- 3 Фондова біржа
2 Ринок цінних паперів та його учасники
Ринок цінних паперів – це частина фінансового ринку країни, де обертаються специфічні фінансові інструменти - цінні папери.
Він призначений для акумулювання капіталу з наступним його перерозподілом у вигляді інвестицій у виробничу і Соціальну сферу шляхом випуску, придбання і вільного розпорядження цінними паперами їхніми учасниками.
Основою ринку цінних паперів є товарний ринок, гроші і грошовий капітал.
За регіональною ознакою ринки цінних паперів поділяються на:
- національний - це первинний і вторинний ринок, на якому укладаються угоди купівлі-продажу цінних паперів українських емітентів;
- міжнародний - це ринки країн, на яких знаходяться в обігу цінні папери, випущені іноземними емітентами.
Важливим для аналізу ринку цінних паперів є поділ ринку на первинний та вторинний. Первинний ринок – це ринок, що обслуговує випуск (емісію) і первинне розміщення цінних паперів. Вторинний ринок – це ринок, де відбувається купівля-продаж раніше випущених цінних паперів. Цей ринок може бути неорганізованим, або позабіржовим та організованим, або біржовим. Біржовий ринок – це торгівля цінними паперами, що здійснюються на фондовій біржі. Позабіржовий ринок – це сфера обігу цінних паперів, не допущених до котирування на фондовій біржі.
Для того, щоб функціонував ринок цінних паперів, необхідно дотримуватися таких принципів:
- прозорості;
- відкритості;
- доступності;
- упорядкованості;
- конкурентності.
Учасників ринку цінних паперів поділяють на основних (інвестори, емітенти й особи, що займаються професійною посередницькою діяльністю на ринку ) та інституційних (реєстратори, зберігачі, депозитарії, клірингово-розрахункові установи).
Далі більш детально зупинимося на характеристиці кожного учасника ринку цінних паперів.
Інвесторами на ринку цінних паперів вважають фізичних і юридичних осіб, які вкладають кошти, майно, майнові та немайнові права, у тому числі інтелектуальну власність, у цінні папери. Вони можуть придбати цінні папери від свого імені і за свій рахунок з метою одержання доходу чи збільшення вартості цінних паперів або набуття певних прав, що надаються власнику цінних паперів згідно з чинним законодавством. Інвесторами в Україні не можуть бути органи державної влади та управління і місцевих органів самоврядування. Але це не стосується Пенсійного фонду, одним із напрямів діяльності якого є вкладання коштів у цінні папери державних органів і акціонерних товариств.
Емітентами цінних паперів є юридичні та фізичні особи, які від свого імені випускають цінні папери і зобов'язуються виконувати обов'язки, що випливають з умов їхнього випуску.
Фінансовими посередниками на ринку цінних паперів є юридичні особи, діяльність яких тісно пов'язана з наданням професійних послуг щодо опосередкування діяльності на фондовому ринку емітентів і інвесторів. Посередники повинні мати ліцензію на здійснення посередницької діяльності. У більшості випадків вони надають брокерські, дилерські та андеррайтерські послуги.
Брокер — це посередник, який діє за дорученням і за рахунок клієнтів, одержуючи за посередництво комісійні.
Дилер — це посередник, який здійснює операції з купівлі-продажу цінних паперів від свого імені і за власний рахунок.
Реєстратор — юридична особа — суб'єкт підприємницької діяльності, який займається веденням реєстрів власників іменних цінних паперів на основі ліцензії. Діяльність реєстраторів регулюється Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. Емітент може і самостійно вести реєстр власників іменних цінних паперів, якщо їх чисельність не перевищує 500 осіб.
Зберігач — комерційний банк або торговець цінними паперами, що має ліцензію зберігача і здійснює зберігання та обслуговування рахунків у цінних паперах.
Депозитарій — це інститут, що дає можливість здійснювати розрахунків цінних паперах через комп'ютеризовану систему депозитарного обліку та спрощує їх обіг на вторинному ринку за рахунок використання електронного документообігу.
Діяльність депозитаріїв в Україні регулюється Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні". Відповідно до цього Закону депозитарій здійснює діяльність щодо:
- · надання послуг із зберігання цінних паперів незалежно від форми їх випуску;
- · відкриття та ведення рахунків у цінних паперах;
- · обслуговування операцій за цими рахунками, включаючи кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів;
- · обслуговування операцій емітента щодо випущених ними цінних паперів.
Депозитарій може створюватися у формі відкритого акціонерного товариства, учасниками якого є не менше 10 зберігачів. Депозитарна діяльність повинна бути виключним видом діяльності цього товариства.
Структура Національної депозитарної системи передбачає два рівні:
1) верхній — НДУ і депозитарії, що ведуть рахунки зберігачів та здійснюють кліринг і розрахунки за угодами щодо цінних паперів;
2) нижній — зберігачі, які ведуть рахунки власників цінних паперів, та реєстратори власників іменних цінних паперів.
Клірингово-розрахункові установи — це інфраструктурі інститути, які спеціалізуються на виконанні таких функцій, як здійснення розрахунків, включаючи проведення взаємозаліку, за угодами купівлі-продажу цінних паперів; проведення перевірки наявності на рахунках учасників грошових коштів та цінних паперів; видача виписок з грошових рахунків клієнтів установи; надання інформації інститутам, які ведуть книги реєстрації іменних цінних паперів тощо.
Учасники ринку цінних паперів можуть об'єднуватися в саморегулювальні організації. Саморегулювальні організації (СРО) виступають як інститути, які об'єднують суб'єктів фондового ринку і встановлюють дія своїх членів формальні правила та процедури. Статус такої організації згідно з Положенням про саморегулювальну організацію ринку цінних паперів можуть одержати громадські організації та об'єднання юридичних осіб — професійних учасників ринку цінних паперів, а також фондові біржі. Усі професійні учасники ринку цінних паперів мають бути членом щонайменше одного об'єднання СРО відповідно до виду діяльності.
Основними функціями саморегулювальних організацій є:
- встановлення для своїх членів "правил гри" на ринку;
- захист інтересів членів організації;
- виконання ряду регулюючих функцій, які недоцільно виконувати державі
В Україні на початок 2001 року до складу СРО входили сім фондових бірж та дві торговельно-інформаційні системи, а також Асоціація власників фондового ринку, Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв, Українська асоціація інвестиційного бізнесу.