3. Контроль за діяльністю страховиків

Негативні явища на страховому ринку середини 90-х років минулого століття, які були пов'язані із діями окремих трастових компаній під виглядом страхових, не повинні повторюватися ані сьогодні, ані в майбутньому.

Діяльність страхової компанії потрібно постійно контролювати і, насамперед, на підставі поточної звітності.

За результатами року кожна страхова організація здійснює аудиторські перевірки, публікує свій баланс. У зарубіжних країнах існує аналогічна практика. Для цього представники державних органів здійснюють перевірки та контроль діяльності страхових організацій за такими напрямами:

- комплексні перевірки страхових компаній;

- перевірки філій страхових компаній;

- камеральні перевірки діяльності страховиків на підставі поданих балансових та інших звітів;

- перевірки спільно з іншими контролюючими органами.

Слід зазначити, що перевірки можуть бути як плановими, так і позаплановими (якщо необхідно - за наявності порушень законодавства страховою компанією).

Для того, щоб попередити можливі факти шахрайства з боку компаній, які нібито пропонують страхові послуги, потенційним страхувальникам необхідно знати, що в компанії, яка здійснює свою діяльність на законних підставах, обов'язково повинна бути ліцензія на здійснення страхових операцій.

Ліцензування страхової діяльності є одним із головних методів регулювання процесу формування страхового ринку. Його призначення полягає в перевірці підготовленості страхової компанії до професійної діяльності.

Страховий ринок у сучасних його межах за чисельністю страховиків майже сформований, а страхові компанії розширюють спектр страхових послуг і опановують нові види страхування, для чого необхідно мати відповідну ліцензію.

Ліцензії на здійснення страхових операцій видають на підставі відповідної заяви та необхідних до неї документів.

Документи, які подають для отримання ліцензії:

заява про видачу ліцензії;

копія свідоцтва про державну реєстрацію або копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, нотаріально засвідчена;

копія установчих документів, засвідчених в установленому законодавством порядку;

довідка банків, що підтверджують розмір сплаченого статутного фонду, або аудиторський висновок щодо підтвердження формування та розміру сплаченого статутного фонду, а також перевищення вартості нетто-активів (чистих активів) над розміром статутного фонду на останню звітну дату, що передує поданню документів на отримання ліцензії;

довідка про фінансовий стан засновників страховика, підтверджена аудитором, якщо страховик створений у формі повного чи командитного товариства або товариства з додатковою відповідальністю та акціонерного товариства;

правила (умови)страхування;

економічне обгрунтування запланованої страхової (перестрахувальної) діяльності;

інформація про учасників страховика;

інформація про голову виконавчого органу, його заступників, головного бухгалтера та копії їх дипломів про вищу економічну/юридичну освіту;

інформація про наявність відповідних сертифікатів у випадках, передбачених Нацфінпослуг.

Мінімальний розмір статутного фонду страхової компанії, яка займається видами страхування іншими, ніж страхування життя, встановлюється у сумі, еквівалентній 1 млн. євро; страхові компанії, які займаються страхуванням життя – 10 млн. євро.

Крім того, заявник повинен подати до Нацфінпослуг затверджені правила здійснення внутрішнього фінансового моніторингу та інформацію про фахівців, відповідальних за його проведення.

Розгляд заяви страховика про видачу йому ліцензії повинен здійснюватися в термін не більше 30 днів з часу одержання всіх необхідних документів.

Ліцензування здійснюється на підставі Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Нацфінпослуг 28 серпня 2003 р. № 40.

За видачу ліцензії страховими організаціями сплачується грошова сума, розмір якої встановлено Кабінетом Міністрів України. З добровільних видів страхування ліцензія на один вид - страхування життя коштує 30 тис. грн, на інші види - 25 тис. грн. Вартість ліцензії на здійснення обов'язкових видів страхування може становити 12 або 30 тис. грн.

За Розпорядженням Нацфінпослуг від 24 березня 2005 р. видають ліцензії безстрокові (крім ліцензій на обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів).

Ліцензія має такі реквізити: номер ліцензії; найменування органу, що її видав; найменування страховика (повне та скорочене, якщо таке є); юридичну адресу (місцезнаходження); найменування форми та виду (видів) страхування, на здійснення яких видається ліцензія; місце здійснення страхової діяльності; особливі умови здійснення діяльності конкретного виду страхування; термін дії ліцензії; дата видачі; підпис Голови Нацфінпослуг; гербова печатка.

Важливе значення має подання відповідних правил страхування для перевірки обґрунтованості економічних і правових взаємовідносин страховика та страхувальника. Розглянувши документи страхової компанії, Департамент може відмовити їй у видачі ліцензії. Підставою для такої відмови може бути невідповідність документів, що додаються до заяви, вимогам чинного законодавства України.

Перевірки страхових організацій здійснюються за відповідною програмою. Наведемо деякі питання щодо таких перевірок та інформаційні джерела для їх здійснення:

1) перевірка укладених договорів страхування щодо надходження страхових платежів і виплат страхових сум, ведення обліку договорів страхування та страхових полісів(платіжні документи, касові ордери, платіжно-розрахункові відомості, журнал обліку договорів страхування);

відповідність видів фактичної діяльності страховика виданій ліцензії (укладені договори страхування/поліси/сертифікати, платіжні банківські та касові документи, виписки банку);

дотримання встановленого порядку формування та розміщення страхових резервів (платіжні банківські документи, облікові реєстри та бухгалтерська звітність);

дотримання вимог щодо правильності оформлення договорів страхування та ін.

У результаті перевірки компанія може отримати припис - письмове розпорядження Нацфінпослуг, яке зобов'язує страховика протягом встановленого терміну усунути виявленні порушення.

У разі виникнення серйозних порушень у страховика можливі:

- штрафи, розмір яких повинен відповідати серйозності порушення.

- санація, яка передбачає комплексну перевірку фінансово-господарської діяльності страховика.

Може бути здійснено реорганізацію страховика (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення), яка проводиться у порядку, визначеному чинним законодавством та з урахуванням особливостей для забезпечення правонаступництва щодо укладених договорів страхування.

Відкликання або припинення ліцензії страховиків застосовують тільки з метою накладення дисциплінарних стягнень на страхові компанії, які звинувачені в грубих порушеннях, таких як шахрайство. Виключення страховика з державного реєстру суб'єктів підприємницької діяльності місцевими органами влади у зв'язку з його ліквідацією або реорганізацією здійснюють тільки після внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру страховиків (перестраховиків).