- Характеристика іноземних інвестицій
- Міжнародна інвестиційна діяльність та її чинники
- Міжнародні фінансово-кредитні інститути та їх функції на інвестиційному ринку
- Спеціальні економічні зони, їх класифікація та мета створення
Міжнародні фінансово-кредитні інститути та їх функції на інвестиційному ринку
Найбільш впливовою міжнародною фінансово-кредитною установою є Група Світового банку, основою якої є Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР). Його засновано у червні 1944 року на валютно-фінансовій конференції, що відбулася під егідою ООН у Бреттон-Вудсі, а розпочав він свою діяльність 25 червня 1946 року.
Завдання Світового банку полягає у сприянні економічному зростанню країн, що розвиваються. Допомога спрямовується на будівництво шляхів сполучення, електростанцій, шкіл, зрошувальних систем, розвиток сільського господарства, перекваліфікацію вчителів, програми поліпшення харчування дітей та вагітних жінок. Деякі позики Світового банку йдуть на фінансування витрат, пов'язаних із структурною перебудовою, спрямованою на зміцнення стабільності, підвищення ефективності економіки та її ринкову орієнтацію. Світовий банк функціонує під адміністративним контролем ради керуючих. До групи Світового банку входить п'ять міжнародних організацій:
— Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР);
— Міжнародна асоціація розвитку (МАР);
— Міжнародна фінансова корпорація (МФК);
— Багатостороннє агентство гарантії інвестицій (БАГІ);
— Міжнародний центр урегулювання інвестиційних суперечок (МЦВІС).
Діяльність МБРР зосереджена на двох сферах: макроекономічна стабілізація та інституційні зміни. Активніше він діє в інституційній сфері: надає допомогу в здійсненні приватизації, зміні форм власності, упровадженні антимонопольних заходів, розвитку торгівлі, пропагуванні реформ. Відсоткова ставка за позиками МБРР для країн, що розвиваються, змінюється кожні шість місяців і становить близько 6%. Згідно із загальними правилами позики мають 5-річний термін відстрочення платежів і сплачуються протягом 15-20 років. Деякі позики банк надає із внесків, які надійшли від країн-членів організації. Проте більшість грошових надходжень отримана за рахунок бонів, проданих на світових фінансових ринках.
МАР заснована в 1960 році і налічує 160 країн-учасниць. Ця організація групи Світового банку видає безвідсоткові позики найбіднішим країнам світу. Отримати їх можуть лише ті країни, де річний дохід на душу населення не перевищує 925 доларів США. Позики МАР мають 10-річний пільговий період і підлягають відшкодуванню впродовж 35-40 років (залежно від платоспроможності країни-позичальника). Кошти організації формуються за рахунок внесків економічно розвинутих країн.
МФК заснована в 1956 р., налічує 173 країни-учасниці. Вона найбільше джерело прямого фінансування проектів приватного сектора в країнах, що розвиваються. Корпорація фінансує проекти, які не можуть на прийнятних умовах одержати суттєвої підтримки з інших джерел. МФК фінансує не більше 25% від загальної суми витрат на проект. Незважаючи на те, що МФК може купити до 35% акціонерного капіталу компанії, вона ніколи не стає найбільшим тримачем акцій і не бере участі у менеджменті фірми.
На відміну від МБРР, Міжнародна фінансова корпорація надає позики без урядових гарантій, а весь фінансовий ризик вона відносить на рахунок проектів із своїми партнерами.
БАТІ засновано з метою сприяння країнам, що розвиваються, у залученні іноземних інвестицій. Нині організація налічує 145 країн-членів. БАТІ забезпечує гарантії інвестицій, захищаючи інвесторів від таких некомерційних ризиків, як війна або націоналізація. Організація надає консультативні послуги на рівні уряду, допомагає знайти шляхи залучення приватних інвестицій.
МЦВІС засновано у 1966 році для сприяння припливу міжнародних інвестицій шляхом створення умов для примирення й урегулювання суперечок між урядами та іноземними інвесторами. Членами МЦВІС є близько 130 країн
Починаючи з 1994 р. радою директорів Світового банку для України було затверджено проектів на загальну суму позик більше 2,2 млрд доларів США.
Кошти Світового банку в Україні йдуть на фінансування системних та інвестиційних проектів.
Зміст системних проектів полягає у зміні умов та правил діяльності певних секторів державного управління або галузей економіки. За системними проектами умовами впровадження проектів та надання позик регламентується здійснення певного переліку політичних заходів, серед яких можуть бути: прийняття певних законодавчих та нормативних актів щодо регулювання тієї чи іншої галузі, створення нових установ державного управління тощо. Кошти позик за цими проектами, повністю надходять до державного бюджету, і відповідно сплачуються виключно за його рахунок.
Метою інвестиційних проектів є технічна реконструкція окремих існуючих підприємств певної галузі або регіону, створення нових підприємств або надання коштів на поповнення оборотних засобів підприємств. При цьому чітко визначається перелік товарів, послуг та робіт, які закуповуватимуться за рахунок позики Світового банку. Кошти позик на інвестиційні проекти використовуються окремими підприємствами або установами-бенефіціарами.
Сприянням функціонування міжнародної валютної системи займається спеціалізована міжнародна організація, яка включає більшість держав-членів ООН — Міжнародний валютний фонд (МВФ). Для вирішення цієї мети МВФ здійснює три основні функції:
1) визначення і контроль за дотриманням угод у галузі міжнародних валютних відносин;
2) надання державам-членам можливостей для дослідження проблем і ведення переговорів;
3) надання кредитів країнам, що відчувають труднощі у галузі платіжного балансу.
Фінансові ресурси Фондом надаються Україні на таких умовах: строк сплати — 3-5 років, ставка відсотка за кредит — від 5,75 % до 6,29 %. Розпорядником коштів в Україні є НБУ. Контроль за їхнім ефективним використанням здійснює з боку МВФ за попередньо узгодженими з українською стороною показниками ефективності, серед яких — рівень чистих міжнародних резервів НБУ, монетарні показники і дефіцит консолідованого бюджету. Помітно розширити обсяг запозичень у Фондові дозволяє збільшення квоти України у 1998 році з 997,3 млн СДР (СДР - міжнародна розрахункова одиниця, на сьогодні 1 СДР ~ 0,78 доларів США) до 1372,0 млн СДР.
Співпраця України з МВФ розпочалася з 1994 р. Сьогодні країна підходить до заключного етапу кредитування.
За період з 1994 по 1998 роки уряд України накопичував борг перед МВФ; який на початок 1999 року досягнув більше 2,5 млрд доларів США.
У 2012 році борг України перед МВФ складає 13 млрд. доларів (понад 100 млрд. грн.). Це понад 40% золотовалютних резервів НБУ. Заплановані доходи держбюджету 2013 – 392,6 млрд. гривень
В 2013 році Україна доведеться виплатити 9 млрд. доларів по боргам.
Таким чином, можна зробити висновок, що кредити МВФ не працюють в економіці України. До того ж має місце їх нецільове використання.
Серед широкого кола учасників міжнародної інвестиційної діяльності в Україні сьогодні вагоме місце посідає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Головна мета його діяльності — розвиток підприємництва, роздержавлення та приватизація, фінансова підтримка малого та середнього приватного бізнесу.
Банк відіграє роль каталізатора економічних змін, сприяє залученню іноземних та місцевих інвестицій у країнах операцій, а також допомагає іншим установам державного та приватного секторів. За статутом не менше ніж 60% обсягу його фінансування повинні бути спрямовані на реалізацію проектів у приватному секторі.
Україна стала членом ЄБРР у серпні 1992 року. У листопаді того ж року рада директорів схвалила стратегію діяльності в Україні. Відповідно до неї він зосереджується на підтримці реформ у фінансовій галузі, проведенні приватизації та після приватизаційної підтримки підприємств, фінансуванні проектів у сільському господарстві, енергетиці, транспорті та охороні навколишнього середовища.
Основними напрямками діяльності банку в Україні є:
— надання прямих кредитів та участь у спільному (з іншими кредиторами) фінансуванні;
— інвестування акціонерного капіталу підприємств приватного та державного сектора;
— гарантоване розміщення цінних паперів, випущених приватними та державними підприємствами;
— полегшення доступу підприємствам до внутрішніх та міжнародних ринків капіталу шляхом надання гарантій, фінансових консультацій та сприяння в інших формах;
— надання або участь у позиках та надання технічного сприяння для реконструкції й розвитку інфраструктури.
У своїй діяльності в Україні банк завжди керується такими основними принципами:
а) він не повинен конкурувати з іншими організаціями;
б) банк спеціалізується на сприянні у проведенні реформ країнами, що мали планову економіку;
в) банк вкладає кошти головним чином у приватний сектор.
На сьогоднішній день ЄБРР визначив стратегію співробітництва з Україною та розробив загальний план сприяння реформам, згідно з якими 2/3 засобів, що виділяються, приходяться на кредити, 1/3 — на здійснення технічної допомоги.
Кошти від ЄБРР надходять в Україну найчастіше через Національний банк України шляхом відкриття кредитних ліній.
Німецько-український фонд "Міжнародний консультаційний проект" засновано в межах програми ТКАК8РОКМ для фінансування розвитку малого та середнього бізнесу в Україні через комерційні банки. Допомога здійснюється через відкриті три кредитні лінії:
— мікро-кредити до 15 млн БМ терміном до 1-го року для малих підприємств (не більш ніж 25 співробітників) із переважною часткою приватної власності, зайнятим у виробництві, обслуговуванні або торгівлі;
— кредити до 50 тис. БМ терміном до 2-х років для малих підприємств (не більш ніж 250 співробітників) із переважною часткою приватної власності, зайнятим у виробництві або обслуговуванні;
— кредити розміром до 500 тис. БМ і терміном також до 2-х років для середніх підприємств (не більш ніж 500 співробітників) з переважною часткою приватної власності, які мають партнерство та спільний бізнес із середніми підприємствами у Німеччині.
Усі позики можуть бути використані для фінансування оборотного капіталу або капіталовкладень.
Фонд Євразія. Програма позик малому бізнесу України. Мета фонду:
— надання кредитів в іноземній валюті з низькою відсотковою ставкою підприємствам, що працюють у сфері виробництва або надання послуг, мають життєздатні, перспективні з економічної точки зору проекти та потребують позичкового капіталу.
— сприяння фінансовому та економічному розвитку підприємств, які створюють нові робочі місця.
— навчання спеціалістів банків-партнерів прийнятим у розвинених країнах Заходу принципам кредитного аналізу та управління кредитним портфелем.
Види послуг або підтримки, обсяги та умови їх надання:
— максимальний розмір індивідуальної позички не перевищує 100000 доларів США;
— максимальний період надання — 2 роки;
— періодичність погашення основної суми боргу залежить від конкретного проекту;
— застава дорівнює щонайменше 100% суми позички (оцінка проводиться на ліквідаційній основі);
— гарантія або поручництво є можливими варіантами забезпечення поруки.
Фінансування в межах даної програми надається на закупівлю обладнання, сировини та матеріалів.