- 4.1. Теорія прийняття управлінського рішення
- 4.2. Поняття управлінського рішення
- 4.3. Класифікація управлінських рішень
- 4.4. Прийняття рішень різними школами управління
- 4.5. Технологія прийняття управлінських рішень
- 4.6. Методи розробки і обґрунтування рішень
- 4.7. Механізм і техніка прийняття управлінських рішень
- 4.8. Організація виконання управлінських рішень
4.4. Прийняття рішень різними школами управління
Існують різні підходи в прийнятті рішень [3, с.33-35]. Американська школа прийняття управлінських рішень передбачає наступну технологію (рис. 4.2.):
Рис. 4.2. Американська технологія прийняття рішень
У процесі вирішення проблеми американські спеціалісти думають про все, що пов'язано з рішенням і виходить з нього. При цьому кількість етапів у процесі прийняття рішення визначається самою проблемою [9].
Діагноз проблеми. Перший етап - це встановлення причин утруднень чи наявність можливостей, якій допомагають визначити проблему в загальному вигляді. Для цього збирається та аналізується інформація (внутрішня та зовнішня). На цьому етапі керівники стараються не допускати надлишку інформації і збирають лише релевантну (яка відповідає стану проблеми).
Формування обмежень і критеріїв прийняття рішень. На цьому етапі визначають діапазон, інтервал, у межах якого в подальшому приймають управлінське рішення. Обмеження, пов'язані з наявністю ресурсів, конкуренцією, можливістю виконання стандартів та інші, варіюють альтернативи в залежності від ситуації та конкретних менеджерів.
Визначення альтернатив. Відбираються найкращі альтернативи вирішення проблеми.
Оцінка альтернатив. Визначаються переваги, недоліки і ймовірність реалізації кожної альтернативи.
Вибір альтернатив. Проводиться вибір найбільш раціональної.
Практика американських менеджерів показує, що прийняти оптимальне рішення при дефіциті досить важко.
Німецька школа прийняття управлінських рішень розглядає процес прийняття рішення як складову частину процесів планування і контролю і включає наступні етапи (рис. 4.3.).
Рис. 4.3. Німецька технологія прийняття рішень
Постановка проблеми передбачає: вивчення та формування проблеми; визначення негативних симптомів; вивчення справ та конкретизацію цілей; формування критеріїв рішення, встановлення обмежень; організацію процесу прийняття управлінського рішення.
Пошук інформації. Визначаються проблеми, співставляються ймовірні дії, здійснюється попередній вибір.
Оцінка. Визначаються передумови для реалізації рішення, прогнозуються результати, аналізується ризик.
Прийняття рішення. Визначається кращий варіант реалізації рішення; виконується операційний аналіз плану (встановлення термінів, фінансування тощо).
Японська школа прийняття управлінських рішень (рис. 4.4).
Японці відійшли від існуючої теорії прийняття рішень, але при цьому їх рішення на практиці є ефективними, що пояснюється самою культурою суспільства.
Розробка альтернативних рішень та відбір кращого. На цьому етапі проводиться розробка різноманітних можливостей вирішення задач та вибір кращої.
Постановка задачі. В постановці задачі задіяні різні групи спеціалістів, які її вивчають і дають рекомендації. Після досягнення консенсусу починається стадія реалізації задачі.
Рис. 4.4. Японська технологія прийняття рішень
Затвердження. На основі кращого вибору готується доповідь, що виноситься на розгляд вищого керівництва. На цьому рівні рішення за допомогою експертів вивчається і затверджується.
Реалізація. Реалізують рішення дуже швидко, бо детально воно проробляється при підготовці. Поскільки рішення прийняте одноголосно, всі зацікавлені в його реалізації. На противагу класичній теорії менеджменту, яка формулює принцип єдиноначальності, японська система передбачає відповідальність за прийняття рішення не особи, а групи. Передбачається, що ні одна людина не має права особисто приймати рішення.
Особливості японської системи. Перший етап - підготовка документів; другий - ознайомлення з ним усіх зацікавлених осіб, третій - затвердження керівником з врахуванням зауважень.
Українська школа прийняття управлінських рішень передбачає, що після виявлення чи постановки проблеми та встановлення умов і факторів, що мають вплив на неї розробляються рішення, з яких вибирається краще (рис. 4.5).